产品货号:
Z14116
中文名称:
CRACR2A抗体
英文名称:
Anti-CRACR2A Antibody
产品规格:
0.1mg
发货周期:
1~3天
产品价格:
询价
| 抗体名称 | Anti-CRACR2A Antibody |
| 指标别名 | CRAC channel regulator 2A,CRACR2A,EFCAB4B,Rab46 |
| 克隆性 | Polyclonal |
| 检验物种 | human,mouse |
| 应用范围 | ELISA,WB,IHC,IF |
| 基因名称 | CRACR2A |
| 抗体来源 | Rabbit |
| 抗体类型 | IgG |
| 免疫原 | EFCAB4B antibody was raised against a 14 amino acid synthetic peptide near the carboxy terminus of human EFCAB4B.The immunogen is located within amino acids 640 - 690 of EFCAB4B. |
| 计算分子量 | 46kDa |
| 成分 | EFCAB4B Antibody is supplied in PBS containing 0.02% sodium azide. |
| 纯化方式 | EFCAB4B Antibody is affinity chromatography purified via peptide column. |
| 浓度 | 1mg/mL |
| 产品形态 | 溶液 |
| 保存条件 | 4℃可保存3个月,-20℃可保存1年。 |
| 背景资料 | EFCAB4B,also known as Calcium release-activated calcium channel regulator 2A,is a novel Ca2+-binding EF-hand protein that is thought to play a key role in store-operated Ca2+ entry in T-cells by regulating CRAC channel activation.EFCAB4B acts as a cytoplasmic calcium-sensor that forms a complex with ORAI1 and STIM1 at the junctional regions between the plasma membrane and the endoplasmic reticulum upon low Ca2+ concentration.A closely related protein,EFCAB4A,is likely to play a similar role as EFCAB4B,but the detailed function of EFCAB4A is still under investigation. |
| Uniprot ID | Q9BSW2 |
| 基因名全称 | EF-hand calcium binding domain 4B |
| 蛋白名全称 | EF-hand calcium binding domain 4B |
| 推荐稀释比 | EFCAB4B antibody can be used for detection of EFCAB4B by Western blot at 1μg/mL.Antibody can also be used for immunohistochemistry starting at 10μg/mL.For immunofluorescence start at 20μg/mL.Antibody validated:Western Blot in mouse samples;Immunohistochemistry in human samples and Immunofluorescence in human samples.All other applications and species not yet tested. |
相关搜索:CRACR2A抗体,CRACR2A多抗,Anti-CRACR2A Antibody
